Kříže
- Kříž na Ohřeblíku
Takzvaný rozlučkový kříž, který sloužil jako poslední zastávka pohřebního průvodu vycházejícího z obce do kostela v Újezdě. Odtud už se truchlící nechali svézt například vozem, další se pak otočili a šli zpět do vsi. Původně dřevěný kříž zřejmě na tom místě stával odpradávna. Doloženou máme rekonstrukci na ka- menný kříž z roku 1909, kterou zaplatil místní občan a bezdětný rolník Josef Zvonek. Věnoval na ni čtyřicet korun.
- Kříž na návsi
Vzhledově poněkud nesourodý kříž, pochází z roku 1873. Neví se proč, ale je spojen ze čtyř různých částí, jež pocházejí pravděpodobně ze dvou autorských len. Sjednocený vzhled kříži dodal až nedávný restaurátorský zásah.
- Ilesházyovský kamenný kříž
Ilesházyovský kříž patří k nejstarším na jižním Valašsku. Je svědkem rekatolizace našeho kraje. Na toto místo byl zřejmě přenesený poté, co byla z nařízení císaře Josefa II. zbořena Vysocká kaple (1790), která zde dnes opět stojí. Kříž poškodila větev spadlá ze stromu při bouřce roku 1820. Místní si proto objednali u kamenického mistra opravu tohoto kříže a zároveň nechali vyhotovit nový kamenný kříž, který je od roku 1820 postavený a vysvěcený "Na Výpustě".
.
- Kříž u vodní kaple v Bojatínech
O tomto kříži víme velmi málo, protože o něm chybí záznamy v archivu. Zřejmě byl postaven v roce 1838 díky donátoru Franzi Trčkovi. Styl kříže se nijak zvlášť nevymyká z toho, co je k vidění po celém mikroregionu. Mezi ukřižovaným Ježíšem Kristem a letopočtem je pouze ozdobný ornament se dvěma liliovými květy a listem.
.
- Kříž Panny Marie Vysocké
Odtok z vodní kaple byl takto upravený v roce 1958 podle návrhu stavitele Hlavenky ze Slopného. Dříve pramen volně vytékal ven a terén nebyl vůbec upravený. Na úhradu přispěli všichni místní farníci. Mnoho práce se udělalo zdarma a o provedení se starala obětavě Anastázie Janků. Poslední rekonstrukce tohoto místa je z roku 2011.
- Kříž na Dolňansku
Stával zde původně dřevěný kříž, ale občané se složili na nový kamenný v roce 1949. Jeho pořizovací cena byla 25 tisíc korun a posvětil jej páter Růčka, velký vlastenec, svědek závěru 2. světové války i událostí spjatých s vypálením Ploštiny. Vzhled kříže zásadně vylepšil restaurátorský zásah v roce 2011. Vyznačuje se kombinaci pískovce a mramorové desky na dříku, kde stojí zlatým písem "Pochválen buď Ježíš Kristus".
.
.g
- Kříž u cesty na Ploštinu
Postavila ho rodina Zvonkova, konkrétně rodiče Jan a Františka Zvonkovi na památku svých synů Františka a Josefa, kteří byli umučení na Ploštině při nacistickém masakru na sklonku války 19. 4. 1945. Původně tam býval litinový kříž na dříku, tento kamenný kříž je tam přidán druhotně.
- Kříž na Podpolí
Tvarově nezvyklý kříž, zřejmě mladší než ostatní na Vysocku a Újezdsku, nebo má jiného autora. Horní část tvoří jen malý kříž, spodní část je mohutná a plasticky z ní vystupuje větší kříž, který má ve středu hlavu Krista s trnovou korunou. V současné podobě připomíná spíš boží muka a ne kříž. Původně však křížem býval - nejdřív dřevěným, pak pískovcovým s litinovým křížem z roku 1918. Ten se však nezachoval.